Dzisiejsza data: niedziela, 12 lipca 2020 roku  http://www.przedszkole21.leszno.pl/ » Rok szkolny 2017/2018    
Aktualności | GRUPY PRZEDSZKOLNE | METODY I FORMY PRACY | INNOWACJE PEDAGOGICZNE W PRZEDSZKOLU 
 


Naszą stronę odwiedziło juz 530683 osób.

Rok szkolny 2017/2018

POŻEGNANIE PRZEDSZKOLA

„Pożegnamy przedszkole, pokłonimy się szkole, nową drogą pójdziemy odważnie…”

15 czerwca żegnaliśmy się z dziećmi odchodzącymi do szkoły. Łzy wzruszenia mieszały się z dumą i radością. Absolwenci naszego przedszkola, rozpoczęli tę ważną uroczystość polonezem. Potem w piosence i wierszach, podziękowali wszystkim za wspólny, przedszkolny czas. Na scenie wystąpiły także młodsze przedszkolaki, które pożegnały się piosenką o wakacjach. Dzieci otrzymały dyplomy i upominki, a pani Dyrektor podziękowała za współpracę Rodzicom. Potem były rozmowy, podczas których wspominaliśmy przedszkolne chwile. To była przepiękna uroczystość a naszym absolwentom życzymy,  niech odważnie wyfruwają z przedszkola, by dalej poznawać świat!

RODZINNIE NA RATUNEK, CZYLI RELACJA Z PIKNIKU RODZINNEGO

W roku szkolnym 2017/2018 nasze przedszkole realizowało innowację pedagogiczną „Entliczek-Pentliczek, jestem mały ratowniczek”, podejmując kampanię edukacyjną upowszechniających wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wśród przedszkolaków. Przez cały rok kształtowaliśmy u naszych przedszkolaków umiejętności związane z ratowaniem życia i zdrowia, jednak punktem kulminacyjnym całego programu był Piknik Rodzinny połączony z obchodami Dnia Matki i Ojca.

W piątkowe popołudnie, 8.06.2018 r. w ogrodzie przedszkolnym, każda grupa przy współpracy z Rodzicami, przygotowała pawilony, które wystrojem nawiązywały do zdrowych i pełnych witamin potraw. Zgromadzonych rodziców, dzieci, pracowników i gości powitała pani dyrektor życząc wszystkim udanej zabawy. Po otwarciu nastąpiła część artystyczna w wykonaniu dzieci z poszczególnych grup. Występy przedszkolaków bardzo się podobały, i pewnie, choć było wesoło, niejednemu widzowi łezka wzruszenia zakręciła się w oku. Nie zabrakło własnoręcznie przygotowanych upominków dla Rodziców. W czasie trwania festynu czynny był bufet, gdzie serwowany był bigos, kiełbaski z grilla, smaczne ogóreczki, przygotowane przez panie kucharki. Dla ochłody nie zabrakło lodów. Największą atrakcją dla dzieci były jednak dmuchane zamki, balonowe figurki, ogromne bańki mydlane, przejażdżki na kucyku i stoisko do malowania twarzy. Piknik uświetniła cała eskorta służb ratunkowych – policja, straż pożarna, ratownicy medyczni. Festyn zakończył się pełnym sukcesem, umocniła się więź rodzinna z dziećmi, rodziców z przedszkolem, a o podstawach pierwszej pomocy będziemy pamiętać na co dzień. Licznie zebranym gościom dopisywały humory. Chcielibyśmy podziękować wszystkim Rodzicom i ludziom dobrej woli za pomoc, życzliwość, zrozumienie i ofiarność w zorganizowaniu festynu.

DZIEĆMI JESTEŚMY TYLKO RAZ...

1 czerwca - najradośniejsze, roześmiane, rozkrzyczane święto ze wszystkich. Dzień Dziecka w naszym przedszkolu obchodziliśmy jak zwykle hucznie. Jak co roku był dniem obfitującym w wiele atrakcji. Od rana panowała radosna i świąteczna atmosfera. Na początku spotkania pani dyrektor, złożyła wszystkim dzieciom życzenia z okazji ich święta, a następnie zaprosiła ich do wspólnych zabaw. Na placu przedszkolnym czekały na dzieci dmuchane zamki i… niecodzienni goście. Do naszego przedszkola przyjechała Pani Karolina z sympatycznymi i włochatymi ALPAKAMI. A lody były strzałem w dziesiątkę. Atmosfera zabawy, dobry humor i niespodzianki sprawiły, że dzień należał do wyjątkowych i bardzo udanych.

Życzymy Wam, Drogie Dzieci, by ta radość i uśmiech towarzyszyły Wam każdego dnia.

RATOWNICY NA MEDAL

17 maja br. dotarliśmy do wielkiego finału, realizowanej w bieżącym roku szkolnym innowacji pedagogicznej „Entliczek – pentliczek, jestem mały ratowniczek”. Wielki quiz wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej stanowił podsumowanie całego cyklu zagadnień realizowanych z przedszkolakami przez blisko 10 miesięcy. W quizie udział wzięły wszystkie grupy przedszkolne, które zmierzyły się z zadaniami teoretycznymi jak i praktycznymi. Wiedza i umiejętności naszych przedszkolaków w tym temacie są naprawdę ogromne… Równocześnie z zakończeniem quizu, odbyło się podsumowanie przedszkolnego konkursu plastycznego "Pierwsza pomoc widziana oczami dziecka". Wszyscy uczestnicy quizu oraz laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Oby ta zdobyta wiedza jak najdłużej pozostała w głowach naszych dzieci, bo może uratować czyjeś życie.

SPARTAKIADA 6-LATKÓW
RKO.... czyli przedszkolaki ćwiczą masaż serca

14 maja w naszym przedszkolu odbyły się kolejne zajęcia przygotowujące przedszkolaki do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia przeprowadził ratownik medyczny WOPRu. Ostatnim cyklem zajęć w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej „Entliczek – Pentliczek, jestem mały ratowniczek” było wdrożenie dzieci do prawidłowego przeprowadzenia resuscytacji krążenio-oddechowej, czyli potocznie mówiąc masażu serca. Duże wrażenie na dzieciach zrobił „fantom”, na którym dzieci uczyły się podstaw reanimacji. Spotkanie to miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz przełamanie bariery strachu w sytuacji zagrożenia życia. Zajęcia zostały przeprowadzone w sposób profesjonalny a Pan Marcin sprawił, że każdy przedszkolak chętnie brał udział w zajęciach.

"BIEG PO ZDROWIE"... I SUKCES NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW

Reprezentacja naszego przedszkola wzięła udział w między przedszkolnych zawodach sportowych  pod hasłem "Bieg po zdrowie”. W pięciu konkurencjach, rywalizowały ze sobą 6 latki z ośmiu przedszkoli. Cieszymy się ogromnie, że: Julka Łuczak, Zosia Krzewińska, Stasio Kasperczyk, Krzysio Timoszyk i Kuba Łuczak wywalczyli drugie miejsce, przegrywając tylko z organizatorami - Przedszkolem Miejskim nr 18 "Sportowa Kraina". Nasze przedszkolaki włożyły mnóstwo sił w przygotowania i wiele serca podczas konkurencji. Dzielnie kibicowały Im dzieci z grupy Króliczki. Wszyscy mieli okazję obejrzeć pokazy taekwondo, akrobatyczne i wziąć udział w zumbie. Jesteśmy bardzo dumni z naszych zawodników

Więcej zdjęć do obejrzenia na

otopanorama.pl/przedszkolaki-zawodach-bieg-zdrowie/

SPORTOWY KONKURS PLASTYCZNY

Marysia z Kangurków, Amelka z Tygrysków oraz Kuba z Króliczków wzięli udział w plastycznym konkursie zorganizowanym przez Przedszkole nr 18 pod hasłem "Sport w czterech porach roku - wiosna". Cieszymy się, ponieważ Kuba otrzymał za swoją pracę wyróżnienie. Więcej zdjęć na stronie leszno24.

www.leszno24.pl/Galeria_Wiosenno-sportowy__konkurs_plastyczny_w_PM_18,g,4149.html

BRAWO KRYSTIAN

Miło nam poinformować, że Krystian Nowak z grupy Króliczki otrzymał specjalne wyróżnienie za swoją pracę plastyczną w konkursie Portret Wojska Polskiego zorganizowanego przez Leszczyńskie Stowarzyszenie "Dzieciom Niepełnosprawnym". Wystawę prac można oglądać w galerii Lochy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie. Krystianowi życzymy dalszych sukcesów 


Fotorelacja z wystawy do obejrzenia na

www.leszno24.pl/Galeria_21._Konkurs_Potret_Wojska_Polskiego,g,4186.html

NIE BĄDŹ BIERNY NAUCZ SIĘ POMAGAĆ... PRZEDSZKOLAKI UCZĄ SIĘ PIERWSZEJ POMOCY W PRZYPADKU URAZÓW I ZŁAMAŃ

W kwietniu Kubusie Puchatki „młodsze” i Maleństwa zaprosiły całe przedszkole na kolejny „odcinek” innowacji pedagogicznej „Entliczek – pentliczek, jestem mały ratowniczek”. Gościem specjalnym była Pani Agnieszka Plewa – ratownik medyczny, a prywatnie mama naszego przedszkolaka. Opowiedziała Ona przedszkolakom w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Utrwaliła numery alarmowe. A w głównej części spotkania, dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek Pani ratownik dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia np. skaleczenia, oparzenia, złamania czy krwotoku z nosa.

STARSZAKI I ICH UDZIAŁ W PRZEGLĄDZIE POEZJI

Reprezentanci najstarszych przedszkolnych grup, wzięli udział w zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 12 Przeglądzie poezji Brzechwy i Tuwima. Króliczki i Tygryski zaprezentowali się świetnie, a wspaniałą recytację, dopełniały rekwizyty i stroje. Wszystkie występy zostały nagrodzone gromkimi brawami.

NIEBIESKI HAPPENING PRZEDSZKOLAKÓW... RAZEM DLA AUTYZMU

4 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Świadomości Autyzmu. Wszystkie przedszkolaki przemaszerowały w okolicy przedszkola. Ten niebieski happening miał na celu przybliżyć mieszkańcom osiedla czym jest autyzm. Każdy, kogo spotkaliśmy, otrzymał od nas niebieskiego tulipana  z informacją, że:

Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy  z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata. Jest po prostu inne  i zasługuje na nasze zrozumienie.

FINAŁ PRZEDŚWIĄTECZNYCH PRZYGOTOWAŃ, czyli zajączek i wielkanocne śniadanko w przedszkolu

Koniec marca, były w Naszym Przedszkolu czasem niezwykle radosnym i uroczystym. W środę, 28 marca, wychowankowie i pracownicy ze wszystkich oddziałów naszej placówki spotkali się by wspólnie uczestniczyć w przedszkolnych obchodach Świąt Wielkanocnych. Miłe spotkanie rozpoczęło tradycyjne śniadanie wielkanocne poprzedzone życzeniami świątecznymi. Tego dnia przedszkolaków odwiedził – ksiądz proboszcz Maciej Grześ, który zgodnie z tradycją poświęcił wielkanocne dania. Pomimo niesprzyjającej pogody wspólnie spędzony czas upływał szybko. Jednak kulminacyjnym momentem przedświątecznych spotkań – wyczekiwanym niecierpliwie przez naszych milusińskich, było spotkanie z zajączkiem i poszukiwanie koszyczków, które świąteczny gość poukrywał w różnych zakamarkach sal przedszkolnych. Dziękujemy Zajączkowi i jego Pomocnikom 

MAM TALENT SHOW

W dniu 23 marca 2018 roku, już po raz drugi, odbyło się w naszym przedszkolu show „MAM TALENT” w którym dzieci mogły zaprezentować swoje zdolności… W tym dniu było dużo śpiewu, tańca, akrobacji i sztuczek sportowych. Do konkursu przystąpili:

  • „Kubusie Puchatki Band”
  •  Natalka Maćkowiak, Adaś Nadolny, Kangurkowe Trio – reprezentanci grupy Kangurki
  • Amelka Gano i Zosia Popiołkiewicz z grupy Tygryski
  • Ulka Budzińska, Stasiu Kasperczyk, Iga Witczak i Julka Łuczak – uczestnicy z grupy Króliczki.

Nad prawidłowym przebiegiem „konkursu” czuwała komisja w składzie: Sylwia Chyła, Bernadeta Budzińska. Celem konkursu była popularyzacja działań artystycznych w przedszkolu, promocja alternatywnych form spędzania czasu wolnego, rozwijanie kreatywności dzieci, rozwijanie zainteresowań, umożliwienie prezentacji swoich pasji oraz wspólna zabawa.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, Przedszkolakom dziękujemy za wspaniały doping, Komisji za jednomyślny werdykt a sponsorom za upominki.

A oto występy Naszych Talentów

1. Kubusie Puchatki Band

2. Natalka Maćkowiak

3. Kangurkowe Trio

4. Adaś Nadolny Team

5. Zosia Popiołkiewicz 

6. Amelka Gano Art

7. Ulka Budzińska Dance

8. Stasiu Kasperczyk 

9. Iga Witczak & Julka Łuczak Gym

WYJĄTKOWI... I KOLOROWI.... DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI 2018

21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, czyli Dzień Kolorowej Skarpetki. Sama data - kombinacja liczb 21 i 3 - nie jest też przypadkowa, bowiem w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy, podczas gdy osoby z Zespołem Downa - 3. Stąd inna nazwa tej choroby – trisomia 21. Nasze przedszkole, z racji na swój wyjątkowy charakter, już po raz kolejny, włączyło się w obchody „Dnia Kolorowej Skarpetki”. Podczas krótkiej pogadanki udało nam się ustalić, że każdy z nas jest na swój sposób inny, różnimy się pod wieloma względami i ta inność i różnorodność jest naturalną rzeczą. Osoby z Zespołem Downa żyją wśród nas. Tak jak my bawią się, śmieją i spełniają swoje marzenia - bez względu na różnicę w liczbie chromosomów. Dopełnieniem obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa było założenie dwóch niepasujących skarpetek, symbolizujących niedopasowane chromosomy. W ten sposób chcieliśmy pokazać, że integrujemy się z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami.

W KARNAWALE PRZEDSZKOLAKI BAWIĄ SIĘ WSPANIALE

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas. W dniu 9 lutego 2018r. odbył się przedszkolny bal karnawałowy. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach prowadzonych przez Panią Sylwię i uśmiechnięte praktykantki. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Panie fotograf wykonały pamiątkowe zdjęcia, które pięknie uwieczniły wesołe minki dzielnego chłopaka i ślicznej dziewczynki.  Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok… A zdjęcia i filmiki z tegorocznej imprezy już dziś 

NA RATUNEK - ZANIM PRZYJEDZIE LEKARZ, CZYLI KOLEJNY CYKL ZAJĘĆ Z PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

W piątek 2 lutego, spotkaliśmy się by podsumować tygodniowy cykl zajęć "Na ratunek - zanim przyjedzie lekarz" realizowany w ramach innowacji pedagogicznej "Entliczek Pentliczek jestem mały ratowniczek" Podczas spotkania utrwaliliśmy numery alarmowe i nauczyliśmy się co robić, gdy wydarzy się coś złego. Wiemy, że najpierw wzywamy dorosłych a jeśli jesteśmy sami zaczynamy działać. Wiemy jak sprawdzić stan poszkodowanego, stwierdzić czy oddycha i bezpiecznie ułożyć chorego. Wspólne spotkanie, rozmowa oraz zabawy ruchowe i muzyczne pozwoliły utrwalić nam te ważne umiejętności.

"JEST TAKI DZIEŃ..." RELACJA Z PRZEDSZKOLNEJ WIGILII

Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania. 21 grudnia, w bardzo ciepłej i rodzinnej atmosferze, spędziliśmy bardzo miłe popołudnie podczas „przedszkolnej wieczerzy wigilijnej”. Pani Dyrektor złożyła świąteczne życzenia, było też tradycyjne dzielenie się opłatkiem, a potem uroczysta Wigilia, do której zasiadła cała społeczność przedszkola i zaproszeni goście. Tak właśnie wyglądała nasza przedszkolna wigilia. Mogliśmy się poczuć jak w domu, jak rodzina, bo przecież tworzymy taką „Kubusiową” Rodzinę. Wigilia ma moc bycia z Chrystusem, ale także jest to czas poświęcony bliskim i  rodzinie.

ŚWIĄTECZNA NIESPODZIANKA DLA NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW

Czas świąt Bożego Narodzenia jest najlepszym czasem na obdarowywanie się prezentami. Wiedząc, jak dzieci  lubią niespodzianki, panie postanowiły zaskoczyć swoje przedszkolaki. Przygotowały dla Nich świąteczny taniec. W wielkiej tajemnicy ćwiczyły układ, by po obdarowaniu upominkami przez Gwiazdora, zaprezentować się przed dziećmi. Reakcja przedszkolaków, widzących panie w tak nietypowej dla siebie roli, była bezcenna. Podczas spotkania, wspólnie bawiliśmy się i śpiewaliśmy kolędy.

MIŁY, STARSZY SIWY PAN W PRZEDSZKOLU... CZYLI WIZYTA GWIAZDORA ;)

20 grudnia, dzieci z niecierpliwością i radością wyczekiwały na wizytę wspaniałego gościa - Gwiazdora. Kilka minut po godz. 9.00 pojawił się ten dostojny "starszy Pan z siwą brodą" i wypełnionym po brzegi wielkim „workiem” prezentów. Nasze dzieci z wielkim entuzjazmem i lekkim niepokojem powitały Gwiazdora. A Gwiazdor, jak to Gwiazdor, bardzo wnikliwie analizował całoroczne zachowanie naszych przedszkolaków. Jak się okazało wszystkie dzieci znalazły się na liście grzecznych dzieci, jednak co poniektórzy musieli obiecać, że popracują nad niedociągnięciami Wszyscy otrzymali prezenty. Nasz gość nie zapomniał też o dorosłych, którzy także otrzymali świąteczne upominki. Dzieci długo wspominały to niecodzienne spotkanie 

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

W przedszkolu rozpoczął się kiermasz bożonarodzeniowy. Pięknie przystrojony hol i pełne świątecznych ozdób stoły, zachęcały rodziców do zakupów. Południowy gwar i szybkie szykowanie do domu nie obyło się bez uśmiechu, rozmów i drobnych świątecznych zakupów przy naszych stoiskach. Serdecznie zapraszamy na ostatnie zakupy 

WIZYTA MIKOŁAJA W PRZEDSZKOLU 2017

Okres świąteczny to czas radości i wielkich marzeń wszystkich dzieci. Pomimo braku białego puchu, 6 grudnia w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany przez dzieci gość - Święty Mikołaj – kochany przez wszystkich. W ten wyjątkowy grudniowy dzień, na dzieci już od samego rana czekał Święty z dwiema uroczymi Mikołajkami i koszem cukierków. Przedszkolaki powitały go z wielką radością, wyjątkowa atmosfera zagościła w każdej grupie. W czasie spotkania nasze przedszkolaki obiecały, że będą się starały zachowywać grzecznie w domu i w przedszkolu, Święty Mikołaj spotkał się z każdą grupą, by osobiście wręczyć dzieciom podarunki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Spotkanie z Mikołajem minęło bardzo szybko, sprawiło dzieciom wiele radości i na pewno na długo pozostanie w ich pamięci, gdyż dla większości z nich dzień ten był wielkim przeżyciem. Kiedy pożegnaliśmy Mikołaja, na twarzach przedszkolaków jeszcze przez długo gościł uśmiech i szczęście. Szkoda tylko, że ten wyjątkowy Gość odwiedza nas raz w roku....

PRZEDSZKOLNE ŚWIĘTO, CZYLI OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
PODSUMOWANIE KONKURSU PLASTYCZNEGO "RATOWNIK MEDYCZNY - BOHATER DNIA CODZIENNEGO"

Podczas integracyjnego spotkania przedszkolaków z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych (05.12.br). w grupie Tygryski odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego dla dzieci i rodziców "Ratownik medyczny – bohater dnia codziennego”. Laureaci zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami. Gratulujemy wszystkim dzieciom i rodzicom. Życzymy dalszych plastycznych odkryć i sukcesów.

POMÓŻ MI PRZYJACIELU - INTEGRACJA W OCZACH DZIECKA.... ROZSTRZYGNIĘCIE MIĘDZYPRZEDSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

4 grudnia 2017r. w naszym przedszkolu odbyły się uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych połączone z rozstrzygnięciem Międzyprzedszkolnego Konkursu Plastycznego „Pomóż mi Przyjacielu – integracja w oczach dziecka”. Organizatorkami konkursu były nauczycielki przedszkola: Bernadeta Budzińska, Anita Chojnacka i Marta Doga. Gazeta ABC i Telewizja Leszno zdecydowały się objąć imprezę patronatem medialnym.

Celem uroczystości było przede wszystkim kształtowanie pozytywnych wartości i postaw wobec niepełnosprawnych rówieśników, przybliżenie istoty ustanowienia przez ONZ Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych oraz propagowanie idei integracji wśród dzieci. Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych są okazją, by zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i zwiększyć świadomość publiczną o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia i w każdym jego momencie. Małe dzieci wolne są od uprzedzeń, przesądów. Naszą rolą – rolą osób dorosłych – jest uświadomienie im, że niepełnosprawność nie jest chorobą zakaźna, że nie można się nią zarazić! Wspólne zabawy, zajęcia, wycieczki w naturalny sposób uczą dzieci wzajemnej tolerancji, wyrozumiałości, szacunku, troski, odpowiedzialności i empatii. Integracja dzieci zdrowych i tych, które los doświadczył niepełnosprawnością, kształtuje wrażliwą na potrzeby innych ludzi osobowość i przełamuje bariery stereotypów.

W konkursie wzięło udział 31 dzieci z 9 leszczyńskich przedszkoli: 5, 7, 8, 10, 11, 12, 15, 18, 21.  

Dziecięce prace konkursowe były najlepszym dowodem słuszności idei integracji. Były one bowiem obrazem radosnej i spontanicznej zabawy pozbawionej barier, uprzedzeń czy przekonań o inności osób niepełnosprawnych. Integracja widziana oczami dziecka emanuje ciepłem, radością i niegasnącym uśmiechem.  

Dzięki serdecznemu wsparciu:

- Dyrekcji Przedszkola Miejskiego nr 21 – Pani Bogumiły Wein – każde przedszkole otrzymało nagrodę rzeczową w postaci książki „Tuż pod moim nosem” promującej ideę integracji,

- Drukarni Leszno – wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali piękne dyplomy,

- Informacji Turystycznej, firmy Toyota Mikołajczak Leszno - nasi laureaci otrzymali wyjątkowe upominki.

Dziękujemy KAŻDEJ OSOBIE, która okazała serce, wsparcie i zaangażowanie, by nasza uroczystość nabrała jeszcze piękniejszego charakteru .

Na bogatą fotorelację zapraszamy do portalu leszno24.pl

www.leszno24.pl/Final_konkursu_Pomoz_mi_Przyjacielu_w_PM_21_zdjecia,36979.html

oraz do obejrzenia relacji Telewizji Leszno

www.youtube.com/watch

PRZEDSZKOLNA KADRA PŁYWACKA... ZAJĘCIA NA AKWAWICIE

24 listopada Króliczki, Tygryski i Kubusie Puchatki pojechały na leszczyński basen Akwawit. Z zabaw w wodzie korzystać będziemy jeszcze w grudniu: 1, 8, 15 i 22. Dzisiejsze zdjęcia pokazują, że wszyscy bawiliśmy się doskonale !!!

WYBIERZ NUMER 112

27 listopada br. do naszego przedszkola przyjechali aktorzy objazdowego teatru dla dzieci „Gargulec” ze spektaklem „Wybierz numer 112”. Owo przedstawienie dla dzieci w wieku przedszkolnym bardzo dobrze wpasowało się w tematykę roczną przedszkola dotyczącą podstaw pierwszej pomocy przedmedycznej, pozwalając zapamiętać i zrozumieć do czego służy numer 112. Wartka i obfitująca w niespodziewane wydarzenia akcja nie pozwoliła nudzić się widzom. Wszystkie sytuacje wymagające użycia telefonu alarmowego zagrane były w charakterystyczny, kreskówkowy sposób - co sprawiło, że przekaz był bardzo sugestywny. Bajka pełna była piosenek, w których powtarzający się refren ułatwił zapamiętać ów numer 112. Walory edukacyjne nie do przecenienia 

WIELCY RATOWNICY....

10 listopada 2017 r. gościliśmy w naszym przedszkolu niezwykłych gości. To były nie tylko bardzo miłe, ale przede wszystkim bardzo ważne spotkania, w którym udział wzięły wszystkie dzieci z przedszkola.

W ramach realizacji kolejnych bloków  innowacji pedagogicznej „Entliczek – Pentliczek, jestem mały ratowniczek” odbyło się spotkanie ze strażakiem Panem Szymonem z Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie oraz z Panem Mateuszem Ciszakiem - ratownikiem Rejonowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na spotkanie ze strażakiem, zaprosiła grupa Tygrysków, która w ciekawy sposób nawiązała do głównego tematu spotkania, którym była „Apteczka małego ratownika”. Poza tym mieliśmy możliwość utrwalenia sobie numerów alarmowych służb ratowniczych oraz zasad bezpiecznej zabawy.

W drugiej części przedszkolaki miały okazję poznać zawód ratownika medycznego oraz podstawowy sprzęt ratowniczy. Ponadto celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanego Ratownika było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

Mamy nadzieję, że spotkania te pomogły zaszczepić ideę konieczności pomocy osobom potrzebującym i że nasi wychowankowie już nigdy nie przejdą obojętnie obok człowieka potrzebującego ratunku i będą wiedzieli jak mogą pomóc. Dzięki takiej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

Naszym Gościom – p. Szymonowi i p. Mateuszowi – bardzo dziękujemy za przybycie do naszego przedszkola i mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy, ponieważ taka forma zajęć na pewno stanie się bardzo ważną częścią naszej pracy związanej z tematyką Pierwszej Pomocy Przedmedycznej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 

SPOTKANIE STARSZAKÓW Z PREZYDENTEM MIASTA LESZNA

Po raz pierwszy z Panem Prezydentem, widzieliśmy się podczas wizyty Króliczków i Tygrysków w Ratuszu. To właśnie wtedy, pan Łukasz Borowiak zaproponował nam spotkanie w przedszkolu, by bliżej porozmawiać o naszym mieście. Do wizyty Prezydenta w przedszkolu byliśmy przygotowani bardzo dobrze. Cały tydzień poznawaliśmy nasze miasto poprzez wycieczki, oglądanie albumów, filmów i rozmowy. Znamy już legendę o dzielnym rycerzu Wieniawicie i o początkach naszego miasta. Pan Prezydent opowiedział nam o swojej pracy oraz odpowiedział na mnóstwo pytań. Dowiedzieliśmy się, o której wstaje, co lubi jeść i co robi w wolnym czasie. Już niedługo spotkamy się znowu...tym razem wybierzemy się do Urzędu Miasta i obejrzymy gabinet Prezydenta Miasta Leszna. 

DZIEŃ WYJĄTKOWY... CZYLI ŚWIĘTUJEMY "DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ"

W rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (14.10.1773) w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, czyli innymi słowy DZIEŃ NAUCZYCIELA. Dzieci z wszystkich grup przygotowały ,,Koncert życzeń", w którym tańcem i piosenką podziękowały wszystkim pracownikom przedszkola za miłość, serce, opiekę oraz trud włożony w ich wychowanie i edukację. Każde słowo wyśpiewane przez małych artystów wzbudzało zachwyt i wzruszenie na twarzach wszystkich obecnych. Były drobne upominki i kwiatki. Po części artystycznej, płynące prosto z serca życzenia i podziękowania złożyła Pani Dyrektor. A wyróżnionym wręczyła Nagrody Dyrektora. Wszystkim pracownikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów podczas pracy i wychowywania najmłodszych członków społeczności.

DZIEŃ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO

W związku z realizacją innowacji pedagogicznej i zadania rocznego "ENTLICZEK - PENTLICZEK, JESTEM MAŁY RATOWNICZEK" 13.10.2017 r. obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Ratownictwa Medycznego. Dzieci z grupy "Kangurki" przygotowały krótkie scenki dramowe na temat bezpiecznych zachowań oraz sytuacji zagrażających ich bezpieczeństwu. W tym roku szkolnym to nasze pierwsze spotkanie, choć nie ostatnie, wdrażające przedszkolakow w arkana udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Tymczasem zapraszamy na fotorelację z tego dnia 

OTWÓRZ SERDUSZKO I KUP JABŁUSZKO... AKCJA "JABŁUSZKO" ZAKOŃCZONA SUKCESEM

Serdecznie dziękujemy WSZYSTKIM, którzy przyłączyli się do akcji „Jabłuszko”, w ramach której w naszym przedszkolu w dniach 11-13.10 sprzedaliśmy około 500 jabłek. W ten sposób zebrane zostało prawie 700 zł (dokładnie 692,23 zł), które przekazane zostały na rehabilitację i leczenie „Wielkiej Piątki”, czyli Bartka, Julity, Emilki, Kariny i Dobrochny. Brawo My 

SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Entliczek – Pentliczek jestem mały ratowniczek”, 11 października 2017 r. w naszym przedszkolu miała miejsce wizyta przedstawicieli Policji. Spotkanie rozpoczęło się od pogadanki na temat bezpiecznego zachowania na drodze, przypomnienia numerów alarmowych oraz zasad przechodzenia na przejściu dla pieszych: z sygnalizacją i bez. Pełni wiedzy i wrażeń wróciliśmy do normalnego przedszkolnego rytmu, jednak jeszcze do końca dnia tematem numer jeden była policja! Mamy nadzieję, że dzieci na długo zapamiętają taką żywą lekcję bezpiecznego zachowania! 

CZARY - MARY, CZYLI SPOTKANIE Z MAGIKIEM

Czary Mary – Te słowa zapraszają do krainy magii, którą mogliśmy odwiedzić za sprawą prawdziwego artysty iluzji. 4 października nasze przedszkole odwiedził artysta iluzji znany w Polsce i poza jej granicami. Na ten dzień dzieci czekały z niecierpliwością i nie zawiodły się. Wspaniałe widowisko chwilami zapierało dech w piersiach małych widzów, zwłaszcza, gdy w magiczny sposób pojawiały się i znikały przedmioty, fruwały kolorowe pióropusze, chustki i płyty zmieniały kolory a karty do gry swoją wielkość. Dzieci pomagały w czarach nie tylko okrzykiem sim sala bim, ale także kilkoro zostało zaproszonych do asystowania artyście i pod jego okiem naprawdę czarowało. Spektakl nie tylko przybliżył przedszkolakom sztukę iluzji na wysokim poziomie, ale był dla nich świetną atrakcją i doskonałą zabawą.

LESZCZYŃSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

W ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka, najstarsze dzieci z naszego przedszkola, Tygryski i Króliczki, wybrały się na Rynek, na imprezę pod hasłem: „Wędrówki przedszkolaka po kontynentach świata” Na spotkaniu zjawiły się dzieci ze wszystkich leszczyńskich przedszkoli. Pan Prezydent Miasta Leszna Łukasz Borowiak, wręczył nam klucze do miasta i rozpoczęliśmy zabawę. Wędrowaliśmy po różnych kontynentach poznając tańce, zabawy, próbując smakołyków, oglądając flagi i rekwizyty danych regionów świata. Zabawa była super. Zmęczeni, ale bardzo radośni wróciliśmy do przedszkola.

PRZEDSZKOLE POD CHMURKĄ, CZYLI NASZE PRZEDSZKOLE W KOLEJNEJ EDYCJI AKTYWNE OBYWATELSKIE LESZNO

16 września w okolicach stadionu odbył się piknik Aktywne Obywatelskie Leszno. Na płycie lodowiska było zlokalizowane "Przedszkole pod chmurką" gdzie stało nasze stoisko. Wraz z odwiedzającymi nas gośćmi robiliśmy piękne balonowe figurki oraz kolorowe dziecięce makijaże. Wszystkim dziękujemy za udaną zabawę, a prowadzącym za przygotowane atrakcyjne 

"DRUŻYNA SEGREGOLANDII", CZYLI SPOTKANIE PRZEDSZKOLAKÓW Z PRZEDSTAWICIELEM KZGRL

22 września, w piątek odbyło się spotkanie z przedstawicielami KZGRL, na którym dzieci dowiedziały się o zaletach segregowania śmieci i produktach otrzymywanych z ponownego wykorzystania surowca. Na pamiątkę dzieci otrzymały firmowe gadżety: kolorowanki oraz kredki. Zajęcia były bardzo ciekawe i pouczające, dziękujemy za miłe spotkanie 

"STARSZAKI" W RATUSZU

Dzieci 6 letnie z naszego przedszkola, grupa Tygryski i Króliczki wybrały się do leszczyńskiego Ratusza na spotkania w ramach Aktywnego Obywatelskiego Leszna. O swojej pracy opowiedziały nam Panie Radne, Pani Dyrektor MOPR i Pan Rzecznik Praw Konsumenta. Poznaliśmy mnóstwo trudnych słów i dowiedzieliśmy się co ciekawego dzieje się w naszym mieście. Potem do specjalnego, reprezentacyjnego gabinetu zaprosił nas Pan Prezydent Miasta Leszna Łukasz Borowiak. Przyjął nas bardzo serdecznie, opowiedział o symbolach miasta, pokazał różnorodne flagi i….obiecał, ze spotkamy się jeszcze w naszym przedszkolu, żeby porozmawiać dłużej o tym, czym się zajmuje. Następnie poszliśmy do sali ślubów, gdzie rozmawiała z nami Pani z biura Konserwatora Zabytków i opowiedziała nam historię Ratusza. Po ciekawych spotkaniach ruszyliśmy w drogę powrotną, podziwiając kamieniczki na leszczyńskim Rynku. 

 

Zdjęcia można obejrzeć także tu:

http://www.leszno24.pl/Galeria_Obywatelski_Poniedzialek,g,3815.html

www.leszno24.pl/Przedszkolacy_nie_zawiedli_zdjecia,35978.html

 

MUZYCZNE SPOTKANIA ZE ŚWIERSZCZEM - ODSŁONA PIERWSZA

15.09.br. odbyło się pierwsze "Spotkanie ze Świerszczem" w którym brały udział dzieci z grupy Króliczki i Tygryski. Panowie ze szkoły muzycznej grali dla dzieci na saksofonie i pianinie. 

SPOTKANIE "STARSZAKÓW" Z WOLONTARIUSZAMI Z CAT

Nasze starszaki z grupy Tygrysków i Króliczków miały okazję poszerzyć swoje wiadomości i dowiedzieć się kim jest wolontariusz. Oswoić, te trudne słowo, pomogli nam młodzi ludzie z Fundacji Centrum Aktywności Twórczej. Odwiedzili nas: sympatyczna Migle z Litwy i uśmiechnięty Ramazan z Turcji, a Ich słowa tłumaczyła z języka angielskiego pani Natalia. Nasi goście opowiedzieli nam czym zajmują się w Polsce jako wolontariusze. Pomogli nam także, stworzyć listę pomysłów jak my, możemy być wolontariuszami i pomagać innym. Spotkanie zakończył wesoły taniec, a my od razu rozpoczęliśmy wolontariat i pomogliśmy naszym młodszym kolegom z Maleństw, ubrać się przed wyjściem na spacer. Pomoc drugiemu człowiekowi daje mnóstwo radości 

"STARSZAKI" POWITAŁY KRÓLA

9 września br. dzieci z grupy Króliczki i Tygryski wraz z rodzicami uczestniczyli w powitaniu króla Stanisława Leszczyńskiego, jego żony i dworzan na leszczyńskim rynku. Powrót Króla to przede wszystkim kolorowy korowód przebierańców. Było szykownie i tematycznie. Najmłodsi mieszkańcy Leszna wypuścili w niebo dziesiątki balonów, potem barwny orszak przeszedł wokół rynku. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie, a mamie Amelki za bogatą fotorelację